O značke

Náš vinársky rodinný tím 5. a 6. generácie pokračuje v tradíciách, ktoré založili naši predkovia, keď v roku 1898 otvorili dvere príležitosti, najprv v meste Montagny-les-Beaune, v srdci Burgundska a o pár rokov neskôr v Salon de Provence, v srdci Provensálska Côte d’Azur. Marie Ambal a Edmond Théry, idealistickí zakladatelia našich vinárstiev, vytvorili francúzskemu šumivému vínu dobré meno, v ktorom my dnes môžeme pokračovať.

NAŠA HISTÓRIA

Korene Luc Belaire siahajú do histórie samotného Francúzska i tých rodín, ktoré Belaire opäť oživujú. Každé z našich vinárstiev v Burgundsku – kde sa vyrába náš elegantný Brut – a smerom ďalej na juh, v Provensálsku – kolíska nášho Rosé – má jedinečnú a pestrofarebnú históriu, ktorá je inšpiráciou kvality a výraznej osobitosti Belaire.

Luc Belaire

Rosé – má jedinečnú a pestrofarebnú históriu, ktorá je inšpiráciou kvality a výraznej osobitosti Belaire.

Začiatky v Burgundsku

Príbeh Belaire sa začína približne pred 150 rokmi v historickej oblasti Burgundska. Koncom 18.storočia, sa Madame Marie Ambal, čerstvá vdova po parížskom bankárovi, vrátila do Burgundska, do svojej rodnej obce Rully, kde chcela prežiť zvyšok života. Tam nadviazala spoluprácu so svojim bratom, burgundským vinárom, a tým opäť vstúpila do sveta obchodovania s vínom, čo jej pripomenulo jej detstvo.

Náhodou sa návrat Madame Ambal do Burgundska časovo zhodoval s extrémnym nárastom popularity výroby šumivého vína, najmä v regióne Champagne, ale aj v Burgundsku – známym kvalitou svojho Chardonnay, ktoré predstavuje jedinú odrodu hrozna použitú v našom vynikajúcom Belaire a je taktiež základnou zložkou šampanského. Marie sa zaľúbila do výroby šumivého vína a onedlho založila svoje vlastné vinárstvo: Maison Veuve Ambal, založené v roku 1898.

A je to práve tento rok, ktorý sa objavuje na každej fľaši Luc Belaire, vzdávajúc tým poctu Marie, ktorá povýšila výrobu šumivého vína na umenie už v jeho začiatkoch.

Medzitým v Provensálsku

400 kilometrov smerom na juh, sa ďalší vizionár rozhodol obrátiť svet provensálskeho ružového vína naruby. Na začiatku 20. storočia, krátko na to, ako Madame Ambal založila svoj vinársky dom v Burgundsku, založil Edmond Théry svoje vlastné vinárstvo v Salon de Provence, kde vybudoval pivnice.

M. Théry, rodák z Rognacu, francúzskej obce na prekrásnom stredomorskom pobreží Côte d’Azur  v  Provensálsku, sa vo svojej krajine preslávil ako prominentný ekonóm a štatistik ešte predtým, než založil vinárstvo v srdci svojej domoviny. Rovnako ako Madame Ambal, aj Théry bol nadšený umením výroby šumivého vína a v hĺbke 10 metrov vykopal unikátne pivničné priestory pre dozrievanie svojho jedinečného cuvée – čo bolo nezvyčajné a priekopnícke v oblasti známej predovšetkým svojim pozoruhodným nešumivým ružovým vínom.

Svoje vinárstvo pomenoval Royal Provence, oslavujúc tým úchvatnú oblasť južného Francúzska, ktorú miloval. Náš osviežujúci a vzrušujúco krásny Belaire Rosé sa vyrába v tých istých priestoroch, kde M. Théry uskladňoval svoje vysnené vína a odráža rovnakého ikonoklastického, nezávislého ducha.

Naše vinárske domy v priebehu rokov

Vinárstva Madame Ambal a M. Théryho získali veľké uznanie a rýchlo obsadili medailové priečky na vinárskych súťažiach po celom Francúzsku.  Charles  Roux  Ambal, vnuk Madame Ambal, pokračoval v tradícii excelentnej produkcie šumivého vína a následne odovzdal svoje vlastné skúsenosti svojmu vnukovi Ericovi Piffautovi, ktorý spolu so svojim synom  Aurelienom dodnes dohliada na fungovanie vinárstva Luc Belaire.

Ako vedúca osobnosť generácie tohto rodinného podniku, preniesol M. Piffaut tradíciu výroby vína, založenú jeho  praprastarou mamou, do 21. storočia. Pivnice vinárskeho domu sú v súčasnosti umiestnené v Montagny-les-Beaune, avšak stále v srdci Burgundska.

Na záver nášho príbehu je potrebné dodať, že došlo k spojeniu Burgundska a Provensálska,  kedy sa vinársky dom Madame Ambal stal súčasťou provensálskej usadlosti M. Théryho – zlúčili sa dve stáročia staré sídla, vyznačujúce sa rovnako bohatou históriu v oblasti produkcie kvalitného vína. Každý dom produkuje výrazný Luc Belaire, v ktorom sa odráža dedičstvo a odborné znalosti: náš jemný, elegantný a osviežujúci Belaire Brut vyrobený z čistého Chardonnay v Burgundsku, a lahodne ovocný Belaire Rosé z Provence-Alpes-Côte d’Azur.
Dnes sa Luc Belaire môže pýšiť históriou oboch vinárskych domov, ako aj víziou svojich predkov. Náš hlavný vinár Jean-Pierre Depaquis zaručuje, že každý ročník Belaire odráža štandardy kvality, ktoré naše domy reprezentujú od svojich prvopočiatkov a zážitok z každého pohára, či fľaše Belaire odráža rovnaký záväzok a priekopníckeho ducha. Nazdravie!